چهارشنبه 12 مهر 1402-15:34 شمسی /10/4/2023 3:34:25 PM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:42089
  • زمان انتشار:دوشنبه 24 مرداد 1401-7:42

منوچهر منطقی درخصوص تولید خودرو‌های جایگزین سمند و تیبا، گفت: دو خودروساز بزرگ کشور در حال کار روی خودرو‌های اقتصادی هستند و نیمه دوم سال آینده محصول آن‌ها به بازار عرضه می‌شود، این نیاز در حال حاضر مقرر است با واردات تامین شود.
جایگزین‌های سمند و تیبا از نیمه دوم سال آینده وارد بازار می‌شوند

به گزارش خودرونامه به نقل از صداوسیما، وی در ادامه درباره سازوکار وزارت صمت برای واردات خودرو‌های اقتصادی، گفت: مقرر است با واردات خودرو از یک سو بازار تنظیم و از سوی دیگر بستر رقابتی شدن قیمت خودرو‌های داخلی با محصول خارجی فراهم شود.  منطقی درباره آیین‌نامه واردات خودرو افزود: پیش از این فقط خودرو‌هایی وارد کشور می‌شدند که افراد متمول می‌توانستند از آن‌ها استفاده کنند، اما وزارت صمت با برنامه‌ریزی و بررسی بازار، خلا‌های موجود در این حوزه را احصا کرده است. وی اضافه کرد: مقرر است با واردات خودرو از یک سو بازار تنظیم و از سوی دیگر بستر رقابتی شدن قیمت خودرو‌های داخلی با محصول خارجی فراهم شود. منطقی افزود: برای تحقق این اهداف، در مرحله نخست واردات خودرو‌هایی در دستورکار قرار خواهد گرفت که نیاز‌های مذکور را تامین کند.

البته خودرو‌های گران‌قیمت‌تر نیز وارد می‌شوند، اما برای شروع، کار را از جایی آغاز می‌کنیم که به بخشی که بیشترین مساله را دارد رسیدگی کنیم.  وی در خصوص اینکه آیا سازوکاری برای موضوع کاهش تعرفه واردات خودرو‌های اقتصادی پیش‌بینی شده است، گفت: زمانی که قرار است خودرو با قیمت مشخص و برای طیف خاصی وارد شود، مهندسی معکوس انجام می‌شود؛ به این معنی که هزینه حمل‌و‌نقل، تعرفه گمرکی، اسقاط (برای واردات هر خودرو دو خودرو باید اسقاط شود) و ... محاسبه خواهد شد، سپس مشوق‌هایی برای کاهش مولفه‌های مذکور پیش‌بینی می‌شود تا قیمت هدف برای خودرو‌های اقتصادی به دست آید.


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین