دوشنبه 4 مهر 1401-0:4 شمسی /9/26/2022 12:04:49 AM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:41940
  • زمان انتشار:چهارشنبه 5 مرداد 1401-16:53
هلدینگ زر به دنبال خرید سهام خودروسازان بزرگ است

هلدینگ زر در حالی قصد ورود به حوزه تولید خودرو را دارد که شنیده می شود ممکن است بخشی از سهام یکی از دو خودروساز بزرگ کشور را خریداری کند.
واگذاری سایپا به زر خودرو؟

به گزارش خبرنگار خودرونامه، هلدینگ زر که تا دیروز بیشتر به عنوان یک شرکت ماکارونی ساز نزد ایرانی ها شناخته می شد، حالا قرار است به عرصه خودروسازی نیز ورود کند.  آن طور که «مهدی امینی» قائم‌مقام مدیرعامل و عضو هیأت مدیره گروه زر دو، سه هفته پیش اعلام کرد، این شرکت مجوزهای لازم را برای تأسیس کارخانه خودروسازی اخذ کرده است. به گفته وی، در این راستا تاکنون برای زرخودرو ساختمان مرکزی و زمینی به مساحت تقریبی 440 هکتار در استان البرز ـ اتوبان کرج خریداری شده است. طبق گفته وی، زرخودرو جواز تأسیس برای ساخت یک میلیون دستگاه انواع خودروی مختلف، از خودروی اقتصادی گرفته تا خودروی سواری و انواع کامیون و کامیونت را نیز کسب کرده و در این راستا مذاکراتی با چندین برند صورت گرفته است.

هرچند پس از این اظهارات، دیگر خبر خاصی به طور رسمی درباره زرخودرو منتشر نشده، اما حالا شنیده می شود بناست این شرکت بخشی از سهام سایپا را خریداری کند. طبق یکی از بندهای فرمان هشت ماده ای رئیس جمهور برای خودروسازی، تکلیف سهام خودروسازان باید تا چند هفته دیگر مشخص شود. بر این اساس و آن طور که وزارت صمت اعلام کرده، قرار است سهام درون گروهی و دولتی هر دو خودروساز بزرگ ایران به بخش خصوصی واگذار شود. سهام درون گروهی سایپا 40 درصد برآورد شده و ایران خودرو هم سهام 15 درصدی از این جنس را داراست. اینها منهای سهامی است که دولت در این دو خودروساز دارد.

اخیرا پروسه واگذاری سهام خودروسازان آغاز شده و حتی ایران خودرو برای سهام درون گروهی و دولتی خود فراخوان داده است. حالا اما خبر می رسد هلدینگ زر اصلی ترین مشتری سهام درون گروهی خودروسازان به شمار می رود و دست روی سایپا گذاشته است. اتفاقا چندی پیش تصویری از جلسه ای منتشر شد که در آن، مسوولان هلدینگ زر به همراه قطعه سازان بزرگ کشور در آن حضور داشتند. انتشاز این تصویر گمانه زنی هایی را مینی بر تشکیل کنسرسیومی مشترک بین قطعه سازان بزرگ و هلدینگ زر برای خرید سهام درون گروهی سایپا یا دیگر خودروساز بزرگ کشور ایجاد کرد. طبق شنیده ها، هلدینگ زر تصمیمی جدی برای خرید سهام خودروسازان دارد و بیشتر متمایل به سمت سایپاست، زیرا این شرکت قرار است 40 درصد از سهام درون گروهی خود را واگذار کند و ایران خودرو فقط 15 درصد.

البته ایران خودرو نیز امروز برای فروش سایت های شهرستانی خود فراخوان داد و حالا شاید زرخودرو به سمت خرید آنها نیز متمایل شود. گفته می شود هاشم یکه زارع مدیرعامل پیشین ایران خودرو قرار است سکان هدایت زرخودرو رت به دست بگیرد.

 

 


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین