سه شنبه 25 مرداد 1401-2:52 شمسی /8/16/2022 2:52:38 AM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:36806
  • زمان انتشار:سه شنبه 7 تير 1401-7:33

مشکلات صنعت خودرو در کشور به جایی رسیده که نیاز به بررسی عاجل کارشناسانه در آن به‌شدت احساس می‌شود. 
مهدی عباداللهی / کارشناس صنعت خودرو
خلأ مغز متفکر در خودروسازی

مشکلات اقتصادی، فنی و تجهیزاتی و همچنین مشکلات برنامه‌ریزی در این صنعت به حدی است که با رفع مشکل در یک بخش، نقصان در بخش‌های دیگر، قسمت بهبود‌یافته را تحت تاثیر قرار داده و آن را همواره دست به گریبان مسائل مبتلا‌به خود نگه می‌دارد.

مرحوم دکتر نژاد‌حسینیان، وزیر وقت صنایع سنگین، با توجه به تفکرات پیشرو خود و همچنین نیازسنجی مشاوران، در ابتدای دهه هفتاد تصمیم به تشکیل شورای سیاستگذاری خودرو با حضور کارشناسان متخصص در حوزه‌های مختلف صنعت خودرو و همچنین مدیران عامل وقت خودروسازی کشور گرفت. خروجی‌های این شورا در قالب تصمیم‌های متخذه از طریق همفکری اعضا در برنامه‌ریزی‌های صنعت خودرو با تلفیق تصمیمات قانونگذاری کلان در کشور و همچنین بضاعت اقتصادی جامعه ذینفعان، اعم از زنجیره تولید‌کنندگان و مصرف‌کننده، مشکلات خودرو را تعدیل می‌کرد. با روی کار آمدن دولت نهم و نظر وزیر وقت صنایع، متاسفانه شورای سیاستگذاری خودرو دیگر تشکیل نشد و به نوعی تصمیمات در حوزه صنعت خودرو منحصر به جلسات اختصاصی مدیران این حوزه با ستاد و به صورت جزیره‌ای شد. اگرچه فشار اقتصادی کمتری به تبع ارز‌آوری نفتی در این مدت بر صنعت خودرو وارد بود و تیراژ تولید نیز در کنار واردات تا حدودی کفایت بازار را می‌کرد، لیکن مشکلات کیفی کماکان در تولیدات داخلی خودرو وجود داشت.

در مجموعه کلانی مانند صنعت خودرو می‌طلبد مغزی متفکر بر آن نظارت داشته باشد تا هر گونه اشکال را در بخش‌های کوچک قبل از آنکه به دیگر بخش‌ها سرایت کند و هزینه‌های زیادی را روی دست صنعت بگذارد تشخیص داده و کنترل شود. در همین راستا نیاز به یک سیستم پویا که وظیفه تشخیص، کنترل و بازخورد از طریق برنامه‌ریزی بهینه را دارد، در صنعت خودرو کاملا احساس می‌شود. وزیر صمت به عنوان شخص تصمیم‌گیر در این حوزه، بنا به مقتضیات و شوک‌های پیش‌آمده در ادوار مختلف مورد هجمه منتقدان و ذینفعان صنعت بوده و در مقاطع مختلف از طرف جامعه مصرف‌کنندگان، قانونگذاران و کارشناسان مورد خطاب قرار گرفته، تا جایی که حتی به بی‌کفایتی نیز متهم می‌شود. اما آیا وزیر صنعت، معدن و تجارت که مانند دیگر انسان‌ها از محدودیت‌هایی برخوردار است، جز با یک اتاق فکر متشکل از کارشناسان زبده و آگاه به امور می‌تواند تصمیمات کارشناسی و دقیق اتخاذ کرده و فرمان صنعت عظیم خودرو را به کنترل درآورد؟ ECU در خودرو نقش بسزایی در تشخیص عیوب و اشکال قطعات و مجموعه‌های خودرو دارد و تعمیرکار را به جهت تعمیر یا تعویض به‌موقع قطعه معیوب هدایت می‌کند. هرچه ECU بهتر کار کند تشخیص و تعمیر خرابی بهتر و به‌موقع صورت خواهد گرفت. وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز هر چه زودتر اتاق فکرش را فعال کند، نقش خود را در جهت رفع اشکالات و تصمیم‌سازی بهینه بهتر ایفا خواهد کرد.

منبع: دنیای اقتصاد


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین