يکشنبه 12 تير 1401-16:16 شمسی /7/3/2022 4:16:48 PM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:35490
  • زمان انتشار:دوشنبه 26 ارديبهشت 1401-16:47
چرا گزارش های مربوط به تولید و کیفیت اعلام نمی شود؟

وزارت صنعت، معدن و تجارت بار دیگر انتشار آمارهای مربوط به خودرو را متوقف کرد.
حبس آمار خودرو در وزارت صمت

به گزارش خبرنگار خودرونامه، در حالی که وزارت صمت هر ماه آمار مربوط به تولید خودروهای داخلی را منتشر می کرد، طی حدودا دو ماه گذشته از سال جاری خبری از انتشار این آمار نیست.

علاوه بر تولید، آمار مربوط به کیفیت خودروها نیز ماه هاست منتشر نمی شود. این در حالی است که وزارت صمت توضیحی درباره عدم انتشار آمار نمی دهد و این موضوع سبب شده گمانه زنی های مختلفی در این ماجرا مطرح شود. برخی معتقدند افت کیفیت و تولید، دلیل اصلی وزارت صمت برای عدم انتشار آمار است. 

آخرین باری که وزارت صمت آمار مربوط به تولید خودروهای داخلی را منتشر کرد، به اسفند سال گذشته مربوط می شود و پس از آن، گزارش جدیدی از میزان تولید خودروسازان کشور در سال جاری انتشار نیافته است.

همچنین از آخرین گزارش کیفی منتشره نیز حدودا 5 ماه می گذرد و وزارت صمت اجازه انتشار گزارش جدید در این بخش را از دی ماه سال گذشته نداده است.

گزارش های کیفی را شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران به صورت ماهانه منتشر می کند، با این حال انتشار آنها نیازمند اخذ مجوز از وزارت صمت است. این شرکت آخرین بار در آذر سال گذشته گزارش کیفی خودروهای داخلی را منتشر کرد، اما از آن تاریخ به بعد دیگر گزارشی درباره کیفیت خودروهای داخلی در دسترس عموم قرار نگرفته است.

در بخش تولید نیز هرچند خودروسازان آمار فروردین خود را به بورس ارائه داده اند، اما وزارت صمت هنوز گزارش مربوط به میزان تولید خودرو در نخستین ماه امسال را منتشر نکرده است. این چندمین بار است که وزارت صمت (نه فقط در دولت سیزدهم) آمارهای مربوط به تولید و کیفیت خودروهای داخلی را حبس کرده و اجازه انتشار آنها را نمی دهد.

در گذشته، افت شدید کیفیت خودروها و همچنین سقوط آمار تولید، دلایل عدم انتشار آمارهای مربوطه بود و مشخص نیست وزارت صمت در این مقطع نیز به همین دلایل آمار را حبس کرده، یا پای مسائل دیگری در میان است.

  


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین