دوشنبه 4 بهمن 1400-10:43 شمسی /1/24/2022 10:43:34 AM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:26256
  • زمان انتشار:شنبه 6 آذر 1400-7:30

عضو کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس می‌گوید در حالی که خودروسازان باید از تقاضای مردم برای خرید خودرو، استقبال و برای افزایش تیراژ تولید برنامه‌ریزی کنند، همواره و در تمامی جلسات از زیان‌ده بودن قیمت کنونی خودروها دم می‌زنند و تمرکز خود را بدون توجه به ضرورت کاهش قیمت تمام‌شده و حذف هزینه‌های اضافی، به رشد قیمت خودرو معطوف کرده‌اند. 
کاهش هزینه‌های سربار خودروسازان
به گزارش خودرونامه، رحیم زارع‌ملت درباره انتشار اخباری مبنی بر افزایش قیمت کارخانه‌‌ای خودرو گفت: هرچند خودروسازان ادعا می‌کنند که تولید خودرو با قیمت کنونی برای آنها زیان‌‌ده است و این روند موجب افزایش زیان انباشته آنها شده اما باید به این موضوع نیز توجه کرد که در قیمت تمام‌شده تولید خودرو چه هزینه‌هایی اثرگذار است.

در شرایطی که بزرگ‌ترین خودروساز کشور دارای شرکت‌‌های ساختمانی، بیمه‌‌ای، خرید و فروش سهام و... است، مسلما هزینه‌های سربار این خودروساز افزایش چشم‌‌گیری پیدا می‌کند. نماینده مردم آباده، بوانات، خرم‌بید و سرچهان در مجلس شورای اسلامی افزود: در شرایطی که به دلیل ناکارآمدی خودروسازان و بهره‌وری پایین آنها هر روز بر هزینه سربار تولید خودرو افزوده می‌شود.

وی اضافه کرد: خودروسازان بدون توجه به ضرورت افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام شده هر چند وقت یک بار با بهانه‌های مختلف به دنبال افزایش قیمت می‌‌روند این در حالی است که بازار نیز برای آنها انحصاری بوده و به جای اینکه این شرکت‌‌ها درصدد جذب مشتری باشند پشت درهای آنها صف‌های مشتریان ایجاد شده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: در حالی که خودروسازان باید از تقاضای مردم برای خرید خودرو استقبال و برای افزایش تیراژ تولید برنامه‌ریزی کنند، همواره و در تمامی جلسات از زیان‌ده بودن قیمت کنونی خودروها دم می‌زنند و تمرکز خود را بدون توجه به ضرورت کاهش قیمت تمام شده و حذف هزینه‌های سربار به گران کردن خودرو معطوف کرده‌اند.

عضو کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید برای خودروسازی‌‌ها ضرب‌الاجل تعیین کند تا این شرکت‌ها ظرف مهلتی مشخص، علاوه بر افزایش تیراژ تولید و کاهش قیمت تمام‌شده خودرو، برای ارتقای کیفیت برنامه‌ریزی کنند در غیر این صورت روند کنونی نابسامانی بازار خودرو ادامه‌‌دار خواهد بود و خودروسازان همچنان بر طبل گرانی خودرو می‌‌کوبند.

وی افزود: هرچند همه بر تاثیر عرضه بر کاهش قیمت‌ها آگاه هستند اما خودروسازان طی هفته گذشته و پس از دستور رئیس‌جمهور مبنی بر لغو افزایش قیمت خودرو، طرح فروش فوری خودرو را نیز اجرایی نکردند در واقع اجرای این طرح را گروگان گرفتند تا وزارت صمت را ملزم به افزایش قیمت کنند که سازمان بازرسی باید به این موضوع ورود کند.

منبع: خانه ملت


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین