سه شنبه 9 آذر 1400-10:21 شمسی /11/30/2021 10:21:15 AM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:26206
  • زمان انتشار:يکشنبه 30 آبان 1400-7:23

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه گفت: مذاکراتی برای رفع موانع صادرات قطعات خودرو به سوریه در حال انجام است و به زودی مشکلات صادرات به این کشور بر‌طرف می‌شود. 
رفع موانع صادرات قطعات خودرو به سوریه
طی یک هفته گذشته اخباری مربوط به ممنوعیت واردات خودرو به سوریه منتشر شد که واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت، زیرا این کشور به عنوان یکی از مقاصد صادراتی برای ایران از اهمیت بسیاری برخوردار است. ‌علیرضا پیمان‌پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در این زمینه با تاکید بر اینکه سوریه به دلیل مشکلات ارزی محدودیت‌هایی وضع کرده است، تصریح کرد: این کشور به دنبال کاهش خروج ارز از این کشور، خواهان صادرات در مقابل واردات کالا است.

پیمان‌پاک با بیان اینکه ‌رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت به سوریه سفر خواهد کرد، گفت: این نشست فقط برای حل موضوع خودرو نیست، بلکه به دنبال رفع مشکلات ارزی و گمرکی صادرات نیز هستیم. در همین راستا، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه با بیان اینکه ممنوعیت صادرات برای خودروی ایرانی به این کشور صحت ندارد، خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر واردات خودرو از تمام کشورهای جهان به سوریه ممنوع بوده است. کیوان کاشفی با بیان اینکه سوریه ضوابطی مختص به ایران در زمینه واردات خودرو صادر نکرده است، اظهار کرد: این کشور در راستای مشکلات ارزی و اقتصادی داخلی، ورود برخی از کالاها را ممنوع اعلام کرده است که خودرو یکی از این محصولات محسوب می‌شود. رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه در خصوص خودروهای ایرانی در سوریه، تصریح کرد: سایپا و ایران خودرو به عنوان دو شرکت خودروسازی ایرانی سایت تولیدی در این کشور دارند که به تجهیزات لازم برای تولید خودرو مجهز است.

وی با بیان اینکه این دو سایت در ایام جنگ در سوریه آسیب ندیده‌اند، خاطرنشان کرد: محصولات این دو شرکت در سال‌های اخیر در این کشور تولید و به فروش می‌رسید و تاکنون نیز مشکلی در این زمینه وجود نداشته است.

کاشفی تاکید کرد: در ماه‌های اخیر سوریه قانون جدیدی در زمینه واردات قطعات خودرو وضع کرده که بر اساس آن ورود لوازم یدکی ممنوع شده است و چون سایپا قطعات تولیدی خود را از ایران وارد و در سوریه برای تولید مورد استفاده قرار می‌داد در ماه‌های اخیر با مشکلاتی مواجه شده است. به گفته رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه، در ماه‌های اخیر سایپا محصولات خود را با قطعات ذخیره تولید کرده است، اما این روند تولید را کاهش داده و مشکلاتی را نیز به همراه داشته است. وی در خصوص تولید محصولات ایران خودرو نیز گفت: در یک‌سال اخیر به دلیل برخی مشکلات در سهام این شرکت تولید با وقفه مواجه شده است که به زودی در راستای حل این موضوع نیز اقدام خواهد شد. کاشفی خاطرنشان کرد: موضوع رفع ممنوعیت واردات قطعات خودرو برای سایپا به سوریه و حل مشکلات سهامداری ایران خودرو در دستور کار قرار دارد که با توجه به سفر وزیر صنعت به این کشور در آینده نزدیک، این مشکلات برطرف خواهد شد.

نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین