سه شنبه 9 آذر 1400-9:11 شمسی /11/30/2021 9:11:48 AM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:25911
  • زمان انتشار:چهارشنبه 28 مهر 1400-0:34

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: این وزارتخانه در موضوع واردات خودرو منتظر جمع‌بندی نهایی مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان و نظرات جامع نظام خواهد بود. ‌
قیمت‌ جدید خودرو به زودی تعیین می‌شود
به گزارش خودرونامه، محسن صالحی‌نیا‌ در حاشیه برگزاری پنجمین میز داخلی‌سازی صنعت خودرو در جمع خبرنگاران افزود: وزیر صنعت، معدن و تجارت مخالفتی با موضوع واردات خودرو اعلام نکرد، اما گفت باید شرایط آن فراهم شود که در حال حاضر فراهم نیست.

رئیس هیات عامل ایدرو خاطرنشان کرد: اکنون شورای نگهبان ایراداتی برای واردات خودرو اعلام کرده که باید برطرف شوند. وی تاکید کرد: در هر حال وزارت صمت تابع تصمیمات جامع و نهایی خواهد بود که پس از جمع‌بندی به عنوان دستورالعمل و قانون به ما اعلام خواهد شد.

صالحی‌نیا همچنین درباره برنامه صادراتی ارائه شده از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت و صادرات یک میلیون دستگاهی تا سال ۱۴۰۴ بیان کرد: برنامه‌ای در این زمینه با همراهی خودروسازان، قطعه‌سازان و مجموعه‌سازان و وزارت صمت در حال تدوین است که پس از تدوین نهایی جزئیات آن به استحضار عموم خواهد رسید.

 

وی ادامه داد: در موضوع خودروهای ناقص نیز مقرر شده تا آخر آبان ماه بخش عمده‌ای از این خودروها از کف پارکینگ خودروسازان خارج شود. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: مطابق استراتژی طراحی شده، در آینده نزدیک خودروها حداکثر ۱۰ تا ۱۵ روز در کف پارکینگ خودروسازان باقی خواهند ماند.

صالحی‌نیا خاطرنشان کرد: تولید یک مساله اساسی در موضوع قیمت خودرو است و امیدواریم با افزایش تیراژ، روش‌هایی که برای کاهش هزینه‌ها در زنجیره تامین به کار گرفته می‌شود و همچنین با سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام می‌شود، کاهش قیمت‌ها را شاهد باشیم.

وی ادامه داد: کاهش قیمت وابسته به شرایط کلان اقتصادی و نرخ تورم است و در هر صورت نسبی خواهد بود. رئیس هیات عامل ایدرو همچنین دستیابی به تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال آینده را امکان‌پذیر دانست و گفت: این مهم با توانمندی که در خودروسازان و زنجیره تامین شاهدیم همچنین ظرفیت ۲۰۰ هزار دستگاهی که در خودروسازان خصوصی دیده شده، امکان‌‌پذیر خواهد بود.

معاون وزیر در بخش دیگری از اظهارات خود همچنین عنوان کرد که بانک مرکزی تا پایان هفته نرخ تورم‌بخشی را اعلام می‌کند که بر این اساس قیمت خودرو نیز به زودی مشخص خواهد شد. وی اظهار کرد: با توجه به اینکه قرار بود قیمت خودرو به صورت ۶ ماهه تغییر کند، در حال حاضر برنامه تغییر نرخ خودرو در دستور کار قرار گرفته است. رئیس هیات عامل ایدرو ادامه داد: یکی از مولفه‌های اصلی تعیین قیمت خودرو، نرخ تورم‌بخشی است که در بازه‌های زمانی مشخص از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود. معاون وزیر صمت افزود: در این راستا طبق استعلامی که از بانک مرکزی گرفته‌ایم، نرخ تورم‌بخشی تا پایان هفته اعلام خواهد شد. صالحی‌نیا درباره زمان اعلام قیمت‌های جدید نیز گفت: به محض دریافت نرخ تورم‌بخشی از سوی بانک مرکزی، جلسات مربوط به بررسی تعیین قیمت برگزار می‌شود و به زودی قیمت‌های جدید اعلام خواهد شد.

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: ارزش قرار‌دادهای امضا شده در پنجمین میز تعمیق ساخت داخل صنعت خودرو بیش از ۲۲ هزار میلیارد ریال است که داخلی‌سازی این قطعات سالانه ۵۶ میلیون یورو صرفه‌جویی را به همراه خواهد داشت.

داخلی‌سازی قطعات مصرفی در صنایع داخلی نهضتی بود که از زمان وزیر سابق صمت آغاز و در این راستا چندین میز تخصصی داخلی‌سازی در صنایع مختلف از جمله خودرو برگزار شد. در قالب این میزهای تخصصی، قراردادهایی نیز بین وزارت صنعت و بخش خصوصی به امضا رسید تا سهم داخلی‌سازی در صنعت خودرو افزایش یابد. در این راستا دیروز پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو برگزار شد. محسن صالحی‌نیا، رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع در پنجمین میز توسعه و تعمیق ساخت داخل صنعت خودرو اظهار کرد: این قراردادها بین ۲۳ شرکت توانمند داخلی برای داخلی‌سازی ۳۳ قطعه-پروژه در خودروهای تولیدی دو خودرو‌ساز بزرگ داخلی منعقد شده است.

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع گفت: ارزش قرار‌دادهای امضا شده در پنجمین میز تعمیق ساخت داخل صنعت خودرو بیش از ۲۲ هزار میلیارد ریال است.

به گفته رئیس هیات عامل ایدرو، تاکنون با توجه به برگزاری چهار میز ساخت داخل قطعات خودرو ۱۵۴ قطعه - پروژه به ارزش ۴ هزار و ۴۶۰ میلیارد تومان و کاهش ارزبری سالانه ۳۴۱ میلیون یورو در تیراژ انبوه داخلی‌سازی شده است.

منبع: ایرنا


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین