پنجشنبه 29 مهر 1400-18:42 شمسی /10/21/2021 6:42:25 PM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:25856
  • زمان انتشار:چهارشنبه 21 مهر 1400-7:9

بررسی‌‌‌ بازار خودروی پایتخت از بالا بودن قیمت‌ها در سایت‌‌‌ها و فضای مجازی با وجود روند کاهشی نرخ دلار حکایت دارد. 
بازار خارجی‌‌‌ها در خواب عمیق

به گزارش خودرونامه، معاملات نیز همچنان قفل است و خبری از خرید و فروش‌‌‌ نیست. از ابتدای هفته جاری قیمت دلار بر مدار کاهشی قرار گرفت، به‌‌‌طوری که دوشنبه، ۱۹مهرماه در صرافی‌‌‌های بانکی در مقایسه با روز کاری قبل از آن، با ۳۰۰تومان کاهش به قیمت ۲۶هزار و ۸۹۵تومان دادوستد شد. کاهش نرخ ارز همواره حامل سیگنال کاهشی برای بازار خودرو بوده، اما رصد قیمت‌ها در سایت‌‌‌های خودرویی و فضای مجازی چنین چیزی را نشان نمی‌‌‌دهد و قیمت‌ها به روال چند روز گذشته، همچنان با ثبات همراه بوده است. دیروز در سایت‌‌‌های خودرویی در گروه سایپا، هر دستگاه پراید۱۱۱ مدل۹۹ حدود ۱۵۴میلیون تومان، پراید۱۳۱ مدل۹۹ حدود ۱۳۹میلیون تومان، تیبا صندوق‌‌‌دار ۱۴۸میلیون تومان، تیبا صندوق‌‌‌دار پلاس ۱۵۴میلیون تومان، تیبا هاچ‌‌‌بک مدل۹۹ حدود ۱۵۴میلیون تومان، تیبا هاچ‌‌‌بک‌‌‌پلاس ۱۷۳میلیون تومان، ساینا دنده‌‌‌ای ۱۵۸میلیون تومان، کوئیک دنده‌‌‌ای ۱۶۰میلیون تومان، کوئیک‌‌‌‌آر دنده‌‌‌ای ۱۶۷میلیون تومان و شاهین ۳۴۰میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.
در گروه ایران‌‌‌خودرو نیز هر دستگاه پژو ۴۰۵ اس.ال.ایکس ۲۵۰میلیون تومان، سمند ال.ایکس مدل۹۹ حدود ۲۵۵میلیون تومان، سمند ال.ایکس دوگانه‌‌‌سوز ۲۸۰میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ۲ حدود ۲۴۵میلیون تومان، پژو۲۰۶ تیپ۵ مدل۹۹ حدود ۲۹۶میلیون تومان، پژو۲۰۷ اتوماتیک ۴۲۰میلیون تومان، پژو۲۰۷ پانوراما دنده‌‌‌ای ۳۲۰میلیون تومان، دنا معمولی ۳۱۶میلیون تومان، دنا دنده‌‌‌ای توربو ۴۳۵میلیون تومان، دناپلاس اتوماتیک توربو ۴۶۰میلیون تومان و تارا دنده‌‌‌ای ۴۵۰میلیون تومان قیمت خورد. در این زمینه، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌‌‌داران خودروی پایتخت گفت: قیمت‌های اعلامی در سایت‌‌‌های خودرویی همچنان بالاست، این در حالی است که خرید و فروش‌ها در بازار به صفر رسیده است.

سعید موتمنی بیان ‌‌کرد: با توجه به اینکه معامله‌‌‌ای در بازار انجام نمی‌شود، نمی‌توان از قیمت‌ها سر درآورد، به عنوان مثال هر دستگاه رنو کولئوس در سایت‌‌‌ها تا ۲میلیارد و ۵۵۰میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود، اما اندک معاملات این خودرو در بازار تا سقف ۲/ ۲میلیارد تومان بوده است. وی افزود: با توجه به اخبار مثبت و منفی واصله از نوسانات بازار ارز و همچنین مشخص نشدن وضعیت واردات خودرو، خریدها به حداقل رسیده و خریداران منتظرند نتیجه کار را ببینند. موتمنی ادامه‌‌‌ داد: این در حالی است که فروشنده خودرو در بازار هست، اما خریداران به‌‌‌طور طبیعی زمان خرید خود را تا ثبات نسبی بازار و نرخ ارز به تعویق می‌‌‌اندازند. وی تصریح ‌‌‌کرد: قیمت دلار پایین آمده که این اتفاق بار دیگر بازار را در رکود فرو خواهد برد، اما اگر ثبات نرخ را در این کانال شاهد باشیم، معاملات جانی تازه خواهد گرفت. این مقام صنفی یادآور شد: مشتریان در یک سال گذشته نرخ‌های متفاوتی برای دلار از ۲۱هزار و ۵۰۰تومان تا ۲۸هزار تومان دیده‌اند و اکنون آن را در کانال ۲۶هزار تومان تجربه می‌کنند. تا زمانی که ثباتی حداقل چند هفته‌‌‌ای را شاهد نباشیم، معاملات راه نخواهد افتاد.
منبع: ایرنا


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین