پنجشنبه 29 مهر 1400-18:34 شمسی /10/21/2021 6:34:01 PM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:25623
  • زمان انتشار:پنجشنبه 25 شهريور 1400-7:17

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: طرح عرضه خودرو در بورس کالا در کمیسیون صنایع تصویب شده و ظرف ۲ ماه آینده به صحن خواهد آمد. 
طرح عرضه خودرو در بورس ۲ ماه آینده به صحن می‌آید

روح‌الله ایزدخواه با اشاره به آخرین جزئیات عرضه خودرو در بورس کالا گفت: در بحث تولید و عرضه خودرو طرحی را تهیه کرده‌ایم که شامل ۲۰ ماده است و در آن هم بحث اسقاط خودرو و هم عرضه خودرو در بورس کالا دیده شده است.
او با تاکید بر اینکه عرضه خودرو در بورس کالا می‌تواند بازار خودرو را کنترل و قیمت‌ها را شفاف کند، گفت: تجربه موفق عرضه سیمان در بورس کالا را دیدیم که قیمت این کالا با عرضه در بورس تا حد زیادی کاهش یافت. در گذشته که سیمان در بورس عرضه نمی‌شد، بحث‌های مختلفی به آن وارد بود؛ به طور مثال بحث تامین برق واحد‌های سیمان و بحث جلوگیری از احتکار‌هایی که رخ داده بود تماما در سیمان پررنگ بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تشریح کرد: معتقد هستیم این شفافیت و کاهش قیمتی که در سیمان رخ داد، درباره خودرو نیز رخ می‌دهد که با عرضه خودرو در بورس کالا هم بازار آن شفاف می‌شود و جلوی رانت‌ها و دلالی‌ها گرفته می‌شود. ایزدخواه با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد خودرو‌های تولیدی در سال به قصد مصرف خریداری نمی‌شود، گفت: این خودروها به قصد خرید‌و‌فروش و کسب سود مضاعفی که برخی دنبال آن هستند داد و ستد می‌شوند.

برای جلوگیری از این اتفاق بحث عرضه خودرو در بورس کالا مطرح است که آن هم با شرایطی خاص است. این عضو کمیسیون صنایع گفت: برخی ادعا کرده‌اند این موضوع در شرایطی است که اگر خودرو در بورس کالا رود، قیمت متفاوتی خواهد داشت و بدون قید و بند خواهد بود، اما این‌گونه نیست.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تشریح کرد: بحث عرضه خودرو در بورس کالا تنظیم‌گری شده و شرایط را برای این کار شفاف کردیم. با عرضه خودرو در بورس می‌توان از خرید و فروش‌های کاذب جلوگیری کرد. تمام موارد اکنون در قالب یک طرح جدید به سرعت آماده است و به زودی به تصویب می‌رسد، به دلیل اینکه در کمیسیون تصویب شده است، ظرف ۲ ماه آینده به صحن خواهد آمد. ایزدخواه با بیان اینکه تاکنون دولت‌ها به‌ویژه یازدهم و دوازدهم چیزی به اسم صنعت خودرو را نمی‌دیدند، بلکه ۲ بنگاه خودروسازی را می‌دیدند، گفت: وزیر صمت قبلی خود را موظف می‌دانست از ترازنامه خودروساز حمایت کند و منافع مردم، ساخت داخل و ابعاد صنعت خودرو مانند اسقاط دیده نمی‌شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تشریح کرد: وزیر صمت موظف است سیاست صنعت خودرو را اصلاح کند نه اینکه مراقب این باشد که ترازنامه خودروسازان شبه‌دولتی بالا و پایین نشود؛ البته در دولت جدید این موضوع را خواهیم دید.
منبع: دنیای اقتصاد


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین