پنجشنبه 29 مهر 1400-18:36 شمسی /10/21/2021 6:36:13 PM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:25610
  • زمان انتشار:سه شنبه 23 شهريور 1400-19:13

طرح سامان‌دهی خودرو در حالی در مجلس چکش می‌خورد که وزیر صنعت از موافقت خود با واردات خودرو در سطح کلان سخن گفته و وعده تولید خودروی ارزان‌قیمت را داده است.
دولت مخالف واردات خودرو نیست

به گزارش خودرونامه، طرح ساماندهی صنعت و بازار خودرو در حالی در دستور جلسه امروز صحن مجلس قرار دارد که بخشی از این طرح به واردات خودرو با ارز اشخاص اختصاص دارد و بر اساس این طرح، اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند بدون انتقال ارز نسبت به واردات خودرو اقدام کنند.

در عین حال، طبق طرح مجلس، تنظیم واردات خودرو طوری خواهد بود که واردات به اندازه کمبود تقاضای موثر هر ۶ ماه یکبار با سقف معینی انجام شود. در این شرایط هرچند سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گوید: در بحث کلان با واردات خودرو موافق هستم، اما از عدم برنامه ریزی دولت برای واردات خودرو نیز نباید غفلت شود.

وی تاکید کرد: من در بحث کلان با واردات خودرو موافق هستم زیرا باید رقابت در بازار داخلی و خارجی وجود داشته و آن را تجربه کند. یکی از برنامه های ما در سال 1400 این است که 30 درصد از خودروهای داخلی در بازارهای کشورهای خارجی به فروش برسد و این یعنی خودروساز باید رقابتی عمل کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: اصل موضوع ممنوعیت واردات خودرو در شرایط کنونی برای یک بخش از بازار تولیدکننده به منظور جلوگیری از ورود ضربه به آنها مورد تائید است اما باید بازار خودرو رقابتی باشد. دوره محدودیت‌های ارزی و ممنوعیت‌های وارداتی در دوران گذار قرار دارد. وی همچنین با اشاره به اینکه قرار است برنامه کوتاه مدت ۶ ماهه‌ای با مشارکت و نظرخواهی از خودروسازان و قطعه سازان از ابتدای مهرماه به صورت ویژه تا پایان سال اجرایی شود، اظهار داشت: تولید یک خودروی اقتصادی و به صرفه در نظر گرفته شده است، اما این موضوعی نیست که امسال محقق شود.

 وی در مورد نظر وزارت صنعت در خصوص عدم پایبندی برخی شرکت‌های خودروساز به تعهدات خود در قِبال مشتریان برای تحویل خودروهای ثبت نامی با قیمت اعلام شده و در موعد زمانی مقرر، گفت: شرکت‌های مرتبط با خودرو باید به تعهدات خود در قبال فروش خودرو به مردم پایبند باشند، البته گاهی شوک‌هایی به بازار وارد شده و اوضاع را از اختیار آنها خارج کرده و یک سری شرایط اضطرار را به وجود می‌آورد، اما در غیر این صورت تمامی تولیدکنندگان در هر حوزه ای اعم از فولاد، لوازم خانگی و خودرو باید به تعهدات خود پایبند باشند.

دوره محدودیت ارزی طی می شود

فاطمی امین با اشاره به اینکه وزارت صمت برنامه ویژه ای را در خصوص ساماندهی بازار خودرو در نظر دارد، افزود: این برنامه کوتاه مدت 6 ماهه در حال نهایی شدن بوده و قرار است از ابتدای مهرماه به صورت ویژه تا پایان سال اجرایی شود. این برنامه ویژه شامل افزایش تولید و کیفیت و اصلاح ساختار بازار خودرو است که اکنون در حال تدوین بوده و مقرر شده با نظرخواهی و مشارکت خودروسازان و قطعه سازان نهایی شود و برنامه‌ای یک طرفه نخواهد بود.

وی تصریح کرد: پیش‌نویس این برنامه تهیه شده و در اختیار ذینفعان این بخش برای نظرخواهی قرار داده خواهد شد. اولویت های دولت در حوزه تولید، صادرات، کیفیت و قیمت به نوعی در برنامه کسب و کارها قرار داده شده و الزامات برای تحقق این اهداف کاملا مشخص شده و قرار است به صورت یک کار مشترک با تولیدگران و خودروسازان عملیاتی شود تا به تمامی اهداف مورد نظر در سال 1400 دست پیدا کنیم.

فاطمی امین همچنین در مورد تعیین تکلیف خودروهای سنگین دست دوم وارد شده به کشور باقی مانده در گمرکات نیز گفت: ممنوعیت واردات خودرو از سال 97 به دلیل کاهش تراز ارزی کشور ایجاد شد، در آن زمان به دلیل تحریم‌های شدید، تراز ارزی به لحاظ عدم فروش نفت کاهش یافت و واردات یک سری اقلام از جمله خودرو ممنوع شد.

منبع:فارس


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین