يکشنبه 26 ارديبهشت 1400-10:42 شمسی /5/16/2021 10:42:40 AM
  • پایگاه خبری خودرونامه دارای مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات
  • صاحب امتیاز و مدیرمسئول: فریبا رسولی آشتیانی
  • جانشین مدیر مسئول: علیرضا بهداد | سردبیر: حمیدرضا بهداد
  • مدیرفنی: جواد رزاقی | مدیر هنری: رامین براتی
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:24406
  • زمان انتشار:شنبه 11 ارديبهشت 1400-8:1

براساس گزارش ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) گویا قرار است این وزارتخانه وعده یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال ۱۳۹۹ را برای امسال محقق کند. 
هدف‌گذاری رشد ۲۵ درصدی برای تولید خودرو

در اهم برنامه‌های وزارت صمت برای تولید این تعداد خودروی سواری و وانت و همچنین افزایش ۷۹ درصدی تولید اتوبوس، مینی‌بوس و ون هدف‌گذاری شده است.

برنامه‌های وزارت صمت در سال جاری در هفت محور توسعه، تولید و تعمیق ساخت داخل با ۱۳ برنامه، مدیریت واردات و توسعه صادرات غیرنفتی با شش برنامه، توسعه معادن و صنایع معدنی با تاکید بر نقشه راه معدن با چهار برنامه، توسعه فناوری و محصولات دانش بنیان با چهار برنامه، مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک تجاری با پنج برنامه، بهبود فضای کسب و کار و مانع‌زدایی از فرآیند تولید به سه برنامه و تامین منابع مالی و توسعه سرمایه‌گذاری با پنج برنامه تقسیم شده است.

طی برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای سال «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» هدف‌گذاری شده است که امسال میزان تولید انواع سواری‌ وانت از ۹۸۴ هزار و ۲۰۰ دستگاه تولید شده طی سال ۱۳۹۹ فراتر رود و به یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه برسد.

چنانچه این وعده طی سال جاری محقق شود، ۲۵ درصد رشد تولید در این حوزه رقم خواهد خورد.

این در حالی است که وزارت صمت از خودروسازان توقع داشت در سال ۱۳۹۹ به ظرفیت تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه برسند اما همان‌طور که آمار نشان می‌دهد، در سالی که شعار جهش تولید را پیش می‌کشید، تعداد خودروهای سواری به یک میلیون دستگاه هم نرسید؛ بنابراین وزارت صمت چندان توقع خود را از خودروسازان بالا نبرده و همچنان به همان وعده ۲/ ۱ میلیون دستگاهی سال گذشته راضی است.

همچنین برای سال ۱۴۰۰ وزارتخانه مذکور برنامه‌ریزی کرده است که جهش ۷۹ درصدی را در تولید انواع اتوبوس، مینی‌بوس و ون رقم بزند و میزان تولید آنها را از هزار و ۸۷۳ دستگاه در سال گذشته به ۸ هزار ۹۶۸ دستگاه برساند.

آمارهای موجود از عملکرد سنگین‌سازان در تولید انواع خودروهای تجاری طی سال ۱۳۹۹ و مقایسه آن با سال ۱۳۹۸، نشان می‌دهد که تولید اتوبوس، مینی‌بوس و ون‌ها نسبت به آمار تولید آنها در سال ۱۳۹۸، افت ۸/ ۷ درصدی داشته است.

منبع: ایسنا


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین