يکشنبه 26 ارديبهشت 1400-10:26 شمسی /5/16/2021 10:26:37 AM
  • پایگاه خبری خودرونامه دارای مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات
  • صاحب امتیاز و مدیرمسئول: فریبا رسولی آشتیانی
  • جانشین مدیر مسئول: علیرضا بهداد | سردبیر: حمیدرضا بهداد
  • مدیرفنی: جواد رزاقی | مدیر هنری: رامین براتی
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:20412
  • زمان انتشار:يکشنبه 18 آبان 1399-22:40
بایدن برد، قیمت خودرو شکست

بازار خودرو ایران که به ویژه طی دو هفته گذشته معطل اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود، طی چند روز گذشته و با توجه به قرار گرفتن جو بادین در مسیر پیروزی، روندی نزولی را در قیمت پیش گرفت. 
کاهنده آمریکایی بازار خودرو

حالا نیز با قطعی شدن شکست دونالد ترامپ و غلبه بایدن بر وی، گمانه زنی ها مبنی بر ریزش بیش از پیش قیمت در بازار خودرو است. همچنین خبر می رسد که خیلی ها با توجه به روند نزولی قیمت و احتمال تداوم آن، تمایل به فروش پیدا کرده اند تا به اصطلاح متضرر نشوند. میل به عرضه اما در حالی افزایش یافته که در سمت تقاضا رغبت چندانی برای خرید نیست، زیرا اولا قیمت ها هنوز هم از قدرت خرید بسیاری از شهروندان فراتر است و ثانیا گمان عمومی این است که منحنی قیمت بیشتر افت خواهد کرد. به عبارت بهتر، جدا از شهروندانی که هنوز قیمت ها به قدرت خریدشان نزدیک نشده، بسیاری دیگر نیز با توجه به احتمال تداوم ریزش قیمت در بازار خودرو، خرید در مقطع فعلی را ریسک می دانند و منتظر ارزانی بیشتر هستند.
اینکه چرا بازار خودرو روند نزولی را به خود گرفت، اگرچه با شکست ترامپ و پیروزی بایدن در ارتباط است، اما دلایل اصلی آن، ریزش قیمت در بازار ارز و کاهش تورم انتظاری شهروندان است. این دو عامل همان هایی بودند که در کنار کمبود عرضه، قیمت خودرو را طی دو سال و نیم گذشته در روندی به شدت صعودی قرار داده و کف قیمت در بازار را تا 130 میلیون تومان نیز بالا آوردند. با توجه به سختی های تحریم و به تبع آن، افت بسیار شدید فروش نفت، درآمدهای ارزی کشور کاهشی چشمگیری یافت و در نتیجه، نرخ ارز مرزهای قیمتی را در نوردید و همزمان، تورم انتظاری شهروندان نیز بالا رفت. در چنینی فضایی، خودرو که ذاتا کالایی مصرفی به شمار می رود، روی سرمایه ای خود را نشان داد و پا به پای ارز و سکه و طلا و... گران شد. هرچند افت تولید و عرضه نیز عاملی مهم در صعود قیمت خودرو به شمار می رود، اما محرک های اصلی سرکشی های بازار در دوران تحریم، صعود نرخ ارز و تورم انتظاری بودند، فاکتورهایی که حالا با نزولی شدن شان، قیمت خودرو نیز در مسیر افت قرار گرفته است. حالا این پرسش در ذهن افکار عمومی ایجاد شده که ریزش قیمت خودرو تا چه سطحی و تا کی ادامه خواهد داشت؟ پاسخ به این پرسش به طور مستقیم با آینده روابط ایران و آمریکا در دوران ریاست جمهوری جو بایدن و احیای توافق هسته ای و برجام در ارتباط است. اگر سیگنال هایی مثبت در این ماجرا ارسال شود، کاهش قیمت با توجه به تداوم روند نزولی بازار ارز و تورم انتظاری، محتمل است و اگر باز هم شاهد تنش در روابط دو کشور باشیم، امکان خیز دوباره منحنی قیمت وجود دارد.


نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین